Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


7th International Symposium of Genetics and Reproductive Medicine
24.05.2024
Praha, Marriott Hotel

...

 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1636 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Pesar versus progesteron               31.3.2024

Porování účinnosti pesaru a vaginálního progesteronu v nové studii.

Cervikální pesar versus vaginální progesteron u žen s jednočetným těhotenstvím, krátkým děložním hrdlem a bez anamnézy spontánního předčasného porodu v méně než 34. týdnu těhotenství: otevřená, multicentrická, randomizovaná, kontrolovaná studie.  British Medical Journal

Cíl: Cílem studie bylo porovnat účinnost cervikálního pesaru a vaginálního progesteronu v prevenci nepříznivých perinatálních výsledků a předčasného porodu u těhotných žen s jedním plodem, které neměly dříve spontánní předčasný porod před 34. týdnem gestace a mají délku cervixu (cervikometrii) 35 mm nebo méně.

Design: otevřená, multicentrická, randomizovaná, kontrolovaná studie. Studie byla realizována ve 20 nemocnicích a pěti gynekologických ultrazvukových praxích v Nizozemsku.

Studovaný vzorek populace: Za způsobilé účastnice byly považovány ženy s jedním zdravým plodem a asymptomatickým krátkým děložním hrdlem 35 mm nebo méně, změřeným mezi 18. a 22. týdnem gestace. Kritéria vyloučení zahrnovala historii spontánního předčasného porodu před 34. týdnem, stav po provedené cerkláži (čti serkláži), věk matky pod 18 let, velké vrozené vady, předchozí účast v této studii, vaginální krvácení, kontrakce, délka děložního čípku kratší než 2 mm nebo dilataci děložního čípku 3 cm nebo více. Cílová velikost vzorku byla stanovena na 628 účastníků.

Metodika: Účastnice byly v poměru 1:1 náhodně přiřazeny do skupiny s cervikálním pesarem dle Arabina nebo do skupiny s vaginálním progesteronem (200 mg denně) až do 36. týdne gestace, nebo dříve v případě dirupce vaku blan, známek infekce nebo předčasného porodu, mimo běžnou prenatální péči.

Předem stanovené cíle: Primárním výsledkem byl celkový nepříznivý perinatální výsledek. Sekundárními výsledky byla frekvence (spontánního) předčasného porodu před 28., 32., 34. a 37. týdnem. Předem definovaná subanalýza byla plánována pro délku děložního čípku 25 mm nebo méně.

Výsledky: Od 1. července 2014 do 31. března 2022 bylo náhodně přiřazeno 635 účastníků do skupiny s pesarem (n=315) nebo progesteronem (n=320). Celkem bylo zahrnuto 612 účastníků. Celkový nepříznivý perinatální výsledek nastal u 19 (6 %) ze 303 účastníků s pesarem oproti 17 (6 %) z 309 účastníků ve skupině s progesteronem (hrubé relativní riziko 1,1; 95% interval spolehlivosti [CI], 0,60 až 2,2). Mezi skupinami nebyl významný rozdíl v mírách spontánního předčasného porodu. Ve skupině s délkou děložního čípku 25 mm nebo méně došlo k spontánnímu předčasnému porodu před 28. týdnem častěji v skupině s pesarem než v skupině s progesteronem (10/62 [16 %] oproti 3/69 [4 %]; relativní riziko 3,7; 95% CI, 1,1 až 12,9) a nepříznivé perinatální výsledky se zdály být častější ve skupině s pesarem (15/62 [24 %] oproti 8/69 [12 %]; relativní riziko 2,1; 95% CI, 0,95 až 4,6).

Závěr: U žen s jedním plodem, bez předchozího spontánního předčasného porodu před 34. týdnem gestace a s krátkým děložním čípkem v druhém trimestru o délce 35 mm nebo méně, se pesar neprokázal jako účinnější než vaginální progesteron. Ve skupině s délkou děložního čípku 25 mm nebo méně se pesar jevil jako méně účinný v prevenci nepříznivých výsledků. Celkově, u žen s jedním plodem, krátkým děložním čípkem a bez předchozího spontánního předčasného porodu před 34. týdnem gestace, nebyly prokázány lepší výsledky cervikálního pesaru ve srovnání s vaginálním progesteronem v prevenci předčasného porodu a následných nepříznivých výsledků.

 

Zdroj: Cervical pessary versus vaginal progesterone in women with a singleton pregnancy, a short cervix, and no history of spontaneous preterm birth at less than 34 weeks’ gestation: open label, multicentre, randomised, controlled trial BMJ 2024; an Dijk C E, van Gils A L, van Zijl M D, Koullali B, van der Weide M C, van den Akker E S et al. doi:10.1136/bmj-2023-077033

Další zprávy
"Pesar versus progesteron" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.